http://neparunner.com

SAT MAR 3, 2012  -  BEAR CREEK TOWNSHIP  -  5K RUN/WALK, CHILDREN'S MILE FUN RUN
BEAR CREEK 5K RUN/WALK & CHILDREN'S 1/2 Mile


ROBERT MOULTON & KELLY CIRAVOLO , BEAR CREEK 5K WINNERS
HUNTER JONES & KIRA DOBBS TOP CHILDREN'S HALF MILERS

  SUBMITTED BY: Rev. Reg Thomas
  RACE DIRECTOR: Rev. Reg Thomas
  STARTER: Vince Wojnar
  TIMING/RESULTS BY: Dove Timing Services:
  BENEFITS: Children & Youth Ministries
  CONDITIONS: Beautiful blue skies, 40 degrees. Best conditions ever. Praise the Lord.
  POSTED: 3/3/2012 8:21:30 PM
  COURSE
  RECORDS:
Randy Haas 15:07
Lisa Haas 17:40
2011 RESULTS/REPORT   |   REPORT AN ERROR
COURSE MAP

ROB MINER'S report at Times-Leader

Pace time is by mile and Kilometer. Age grading is the time you would have finished if you were in prime years and are calculated using the age-graded tables compiled by the World Association of Veteran Athletes (WAVA). This data can then be used to compare your performance with athletes of different ages or to compare your time to previous years. This time is calculated by using a formula used at- Runbayou.com

5K RACE RESULTS
5K RACE RESULTS   |   CHILDREN'S HALF MILE RACE RESULTS  


   
PARTICIPANT
   
CITY
 
AGE
 
SEX
BY
SEX
 
TIME
 
MILE
PACE
K
PACE
AGE
GRADE
1   Robert Moulton   Mountain Top 19 M
1 / 66

16:38

 

5:21

3:19

16:30

2   Bornfase Omurwa   Kingston 28 M
2 / 66

17:02

 

5:28

3:24

17:02

3   John Martino   Dallas 27 M
3 / 66

17:59

 

5:47

3:35

17:59

4   Jake Reinert   Dallas 20 M
4 / 66

18:02

 

5:48

3:36

18:02

5   Kelly Ciravolo   Shavertown 32 F
1 / 45

18:33

 

5:58

3:42

18:33

6   Michael Drogalis   Old Forge 21 M
5 / 66

18:40

 

6:00

3:44

18:40

7   Tony Korch   Nanticoke 52 M
6 / 66

18:41

 

6:00

3:44

16:25

8   Jared Kotsko   Mountain Top 17 M
7 / 66

18:47

 

6:02

3:45

18:22

9   Michael Lewis   Shickshinny 16 M
8 / 66

18:57

 

6:05

3:47

18:19

10   James Ryan   Wilkes-Barre 19 M
9 / 66

19:07

 

6:09

3:49

18:58

11   Randy White   Tunkhannock 45 M
10 / 66

19:38

 

6:19

3:55

18:13

12   Mark Wright   Shavertown 44 M
11 / 66

19:47

 

6:22

3:57

18:29

13   Jeremy Dormer   Hazle Twp. 40 M
12 / 66

20:02

 

6:26

4:00

19:16

14   Cathy Dragwa   Mayfield 40 F
2 / 45

20:07

 

6:28

4:01

19:09

15   Deedra Porfirio   West Pittston 35 F
3 / 45

20:17

 

6:31

4:03

20:06

16   Josh Piestrak   Huntington Mills 16 M
13 / 66

20:35

 

6:37

4:07

19:54

17   George Dunbar   Old Forge 48 M
14 / 66

21:02

 

6:46

4:12

19:04

18   Don Shearer   West Pittston 44 M
15 / 66

21:09

 

6:48

4:13

19:46

19   Paul Manley   Plymouth 40 M
16 / 66

21:20

 

6:52

4:16

20:31

20   Jill Matthews Lada   Wilkes-Barre 32 F
4 / 45

21:34

 

6:56

4:18

21:34

   
PARTICIPANT
   
CITY
 
AGE
 
SEX
BY
SEX
 
TIME
 
MILE
PACE
K
PACE
AGE
GRADE
21   Don Grose   Dallas 47 M
17 / 66

21:41

 

6:58

4:20

19:49

22   Bob Warnigaris   Hunlock Creek 52 M
18 / 66

21:44

 

6:59

4:20

19:05

23   Tom Ducatte   E. Stroudsburg 58 M
19 / 66

21:45

 

7:00

4:21

18:08

24   Dan Kohl   Bear Creek 47 M
20 / 66

21:48

 

7:01

4:21

19:55

25   Tim Novakowski   Factoryville 26 M
21 / 66

21:49

 

7:01

4:21

21:49

26   Robert Miller   Forty-Fort 56 M
22 / 66

21:53

 

7:02

4:22

18:35

27   Len Sowinski   Scranton 67 M
23 / 66

21:54

 

7:02

4:22

16:41

28   Jen Stec   Mocanaqua 36 F
5 / 45

21:54

 

7:02

4:22

21:32

29   Paul Reinert   Dallas 52 M
24 / 66

22:06

 

7:06

4:25

19:25

30   George Watson   Dickson City 26 M
25 / 66

22:13

 

7:09

4:26

22:13

31   Joe Dutko   Mountain Top 65 M
26 / 66

22:33

 

7:15

4:30

17:34

32   Ryan Veet   Freeland 34 M
27 / 66

22:42

 

7:18

4:32

22:42

33   Robert Pembleton   Shavertown 42 M
28 / 66

22:45

 

7:19

4:33

21:34

34   Jim Pyran   Hanover Twp. 45 M
29 / 66

22:48

 

7:20

4:33

21:09

35   Joe Stanitis   Plymouth 56 M
30 / 66

22:52

 

7:21

4:34

19:25

36   Molly Roberts   Shickshinny 17 F
6 / 45

22:56

 

7:22

4:35

22:34

37   Alexei Walutes   Hawley 13 F
7 / 45

23:08

 

7:26

4:37

21:35

38   Max Furek   Mocanaqua 65 M
31 / 66

23:31

 

7:34

4:42

18:19

39   John Fazzi   Bear Creek 48 M
32 / 66

23:35

 

7:35

4:43

21:23

40   Traci Dutko-Strungis   Mountain Top 43 F
8 / 45

23:54

 

7:41

4:46

22:12

   
PARTICIPANT
   
CITY
 
AGE
 
SEX
BY
SEX
 
TIME
 
MILE
PACE
K
PACE
AGE
GRADE
41   Kevin Moran   Harvey's Lake 51 M
33 / 66

24:01

 

7:43

4:48

21:16

42   Richard Bonning   Wilkes-Barre 40 M
34 / 66

24:06

 

7:45

4:49

23:11

43   Michele Walutes   Hawley 47 F
9 / 45

24:27

 

7:52

4:53

21:56

44   George Cosmetis   Dalton 72 M
35 / 66

24:41

 

7:56

4:56

17:44

45   John Zelena   Kingston 30 M
36 / 66

24:52

 

8:00

4:58

24:52

46   Christine Fazzi   Bear Creek 44 F
10 / 45

25:02

 

8:03

5:00

23:03

47   Jeff Albrecht   Hanover Twp. 40 M
37 / 66

25:04

 

8:04

5:00

24:07

48   Kristy Rockefeller   Plymouth 29 F
11 / 45

25:09

 

8:05

5:01

25:09

49   James Cole   Plymouth 39 M
38 / 66

25:10

 

8:06

5:02

24:23

50   John Orloski   Lake Ariel 39 M
39 / 66

25:15

 

8:07

5:03

24:28

51   Dan Werner   White Haven 38 M
40 / 66

25:50

 

8:18

5:10

25:12

52   Len Simpson   LaPorte 63 M
41 / 66

25:54

 

8:20

5:10

20:36

53   Joseph Dowell   Berwick 27 M
42 / 66

26:06

 

8:24

5:13

26:06

54   Jason Krouse   Freeland 30 M
43 / 66

26:15

 

8:26

5:15

26:15

55   Grace Fazzi   Bear Creek 18 F
12 / 45

26:20

 

8:28

5:16

26:05

56   Liz Nard   Dunmore 44 F
13 / 45

26:22

 

8:29

5:16

24:17

57   Andrew Pasonick   Shavertown 41 M
44 / 66

26:47

 

8:37

5:21

25:35

58   John Heycock   York Haven 59 M
45 / 66

26:52

 

8:38

5:22

22:12

59   Brooke Bilko   White Haven 32 F
14 / 45

26:55

 

8:39

5:23

26:55

60   Steve Bilko   White Haven 36 M
46 / 66

26:56

 

8:40

5:23

26:39

   
PARTICIPANT
   
CITY
 
AGE
 
SEX
BY
SEX
 
TIME
 
MILE
PACE
K
PACE
AGE
GRADE
61   Michael Rockefeller   Plymouth 11 M
47 / 66

27:06

 

8:43

5:25

23:46

62   Shelley Sobieray   Hazleton 27 F
15 / 45

27:09

 

8:44

5:25

27:09

63   Colby Rockefeller   Friendsville 26 M
48 / 66

27:20

 

8:47

5:28

27:20

64   Libby Moran   Harvey's Lake 50 F
16 / 45

27:31

 

8:51

5:30

24:01

65   Kevin Bly   Wilkes-Barre 27 M
49 / 66

27:39

 

8:53

5:31

27:39

66   Jeff Twardowski   Larksville 43 M
50 / 66

27:48

 

8:56

5:33

26:10

67   Jessica Holden   Ashley 34 F
17 / 45

27:49

 

8:57

5:33

27:47

68   Carl Wiedlich   Mountain Top 35 M
51 / 66

27:51

 

8:57

5:34

27:44

69   Sharon Davies   Mountain Top 58 F
18 / 45

27:52

 

8:58

5:34

22:28

70   Christal Zermane   Avoca 32 F
19 / 45

28:11

 

9:04

5:38

28:11

71   Willow Jurus   Hazleton 34 F
20 / 45

28:20

 

9:07

5:40

28:18

72   Patti Phillips   Hanover Twp. 57 F
21 / 45

28:24

 

9:08

5:40

23:09

73   Timothy Lewis   Bryn Maur 36 M
52 / 66

28:34

 

9:11

5:42

28:16

74   Amy Scully   Wilkes-Barre 43 F
22 / 45

29:44

 

9:34

5:56

27:37

75   Jack Moreck   Courtdale 61 M
53 / 66

29:57

 

9:38

5:59

24:17

76   Patricia Sample   Harvey's Lake 58 F
23 / 45

30:01

 

9:39

6:00

24:13

77   Rachel Buff   Drums 43 F
24 / 45

30:23

 

9:46

6:04

28:13

78   Jonathan Fazzi   Bear Creek 21 M
54 / 66

31:08

 

10:01

6:13

31:08

79   Stacey Leightcap   S. Abington 44 F
25 / 45

31:09

 

10:01

6:13

28:41

80   Thomas Jasonis   Plains 48 M
55 / 66

31:16

 

10:03

6:15

28:21

   
PARTICIPANT
   
CITY
 
AGE
 
SEX
BY
SEX
 
TIME
 
MILE
PACE
K
PACE
AGE
GRADE
81   Jadi Thompson   Bear Creek 31 F
26 / 45

31:44

 

10:12

6:20

31:44

82   Tricia English   Shavertown 39 F
27 / 45

32:26

 

10:26

6:29

31:08

83   Liz Werne   White Haven 33 F
28 / 45

33:15

 

10:42

6:39

33:15

84   Patti O Hora   Lake Ariel 53 F
29 / 45

33:41

 

10:50

6:44

28:35

85   Sara Orloski   Lake Ariel 25 F
30 / 45

34:33

 

11:07

6:54

34:33

86   Kara Centiani   Windsor, NY 12 F
31 / 45

34:45

 

11:11

6:57

31:42

87   Maggie Lewis   Bryn Maur 28 F
32 / 45

35:01

 

11:16

7:00

35:01

88   Karen Ephlin   Mountain Top 36 F
33 / 45

35:18

 

11:21

7:03

34:43

89   Mary Handzus   LaPorte 55 F
34 / 45

35:50

 

11:32

7:10

29:49

90   Nick Kovalik   Moosic 19 M
56 / 66

36:11

 

11:38

7:14

35:54

91   Mike Roses   Lake Ariel 15 M
57 / 66

36:20

 

11:41

7:16

34:40

92   Brannigan Bailey   Wilkes-Barre 14 M
58 / 66

37:26

 

12:02

7:29

35:09

93   Andrea Rockefeller   Friendsville 12 F
35 / 45

37:32

 

12:04

7:30

34:14

94   Wendy Schucraft   Wilkes-Barre 38 F
36 / 45

37:35

 

12:05

7:31

36:22

95   Michael Slesinski   Pittston 59 M
59 / 66

37:48

 

12:10

7:33

31:15

96   Thomas Berezich   Trucksville 69 M
60 / 66

37:51

 

12:10

7:34

28:12

97   Dylan Roses   Lake Ariel 15 M
61 / 66

38:14

 

12:18

7:38

36:29

98   Robbie Centorani   Windsor, NY 43 F
37 / 45

39:01

 

12:33

7:48

36:14

99   Ann Charney   Dallas 47 F
38 / 45

40:37

 

13:04

8:07

36:26

100   Ed Livsey   Berwick 81 M
62 / 66

41:12

 

13:15

8:14

25:50

   
PARTICIPANT
   
CITY
 
AGE
 
SEX
BY
SEX
 
TIME
 
MILE
PACE
K
PACE
AGE
GRADE
101   Fran Warnagiris   Hunlock Creek 45 F
39 / 45

41:36

 

13:23

8:19

37:59

102   Kathleen Bonning   Wilkes-Barre 39 F
40 / 45

42:00

 

13:31

8:24

40:19

103   Thomas Buff   Drums 47 M
63 / 66

42:09

 

13:34

8:25

38:31

104   Damien Mensinger   Drums 28 M
64 / 66

43:13

 

13:54

8:38

43:13

105   Jen McMiccken   Montrose 25 F
41 / 45

47:00

 

15:07

9:24

47:00

106   Anne Rockefeller   Friendsville 49 F
42 / 45

50:50

 

16:21

10:10

44:48

107   Cory Maslas   Laflin 18 M
65 / 66

52:48

 

16:59

10:33

52:06

108   Elaine Shillabeer   Bear Creek 51 F
43 / 45

54:44

 

17:37

10:56

47:21

109   Kerri Gajeski   Thornhurst 26 F
44 / 45

54:48

 

17:38

10:57

54:48

110   Doreen Harvey   Moosic 37 F
45 / 45

59:40

 

19:12

11:56

58:13

111   John Heycock   Yatesville 83 M
66 / 66

60:55

 

19:36

12:11

37:09

   
PARTICIPANT
   
CITY
 
AGE
 
SEX
BY
SEX
 
TIME
 
MILE
PACE
K
PACE
AGE
GRADE

CHILDRENS HALF MILE RACE RESULTS
5K RACE RESULTS   |   CHILDREN'S HALF MILE RACE RESULTS  


runner gender age town time
1. Hunter Jones M 12 Wilkes-Barre 3:33
2. Daniel Dragwa M 9 Mayfield 3:54
3. Conner Kane M 8 Bear Creek 4:05
4. Kira Dobbs F 10 Bear Creek 4:07
5. Ethan Shea M 6 Jermyn 4:43
6. Dustin Polchin M 7 Wilkes-Barre 4:49
7. Alex Wiedlich M   Mountain Top 5:15
8. Jacob Golubieski M 6 Wilkes-Barre 5:52
9. Hayleigh Stoodley F 7 Mountain Top 5:53
10. Fallon Mitchell F 4 Effort 7:12
11. Chloe Wiedlich F 2 Mountain Top 8:54
12.0 Gemma Ciravolo F 2 Shavertown 9:41


5K RACE RESULTS   |   CHILDREN'S HALF MILE RACE RESULTS  

 

NEPARunner wishes to thank the Race director, its volunteers, sponsors and participants who made this event possible.