http://neparunner.com

SAT MAY 5, 2012  -  TANNERSVILLE  -  Approximate 5k Extreme Trail Run
XTERRA POCONO SERIES, RACE 1 BIG POCONO STATE PARK


JAMES RYAN, JACLYN SHOKEY-XTERRA POCONO SERIES, RACE 1 BIG POCONO STATE PARK WINNERS
  SUBMITTED BY: Reginald Thomas
  RACE DIRECTOR: Rich Pias
  RESULTS BY: Reginald Thomas
  SCORING BY: Barbara Thomas
  BENEFITS: Wilkes Barre Racing is a non-profit organization that uses athletes and athletic events to help foster children and orphans.
  CONDITIONS: 65, humid
  POSTED: 5/5/2012 8:32:04 PM
  COURSE
  RECORDS:
George Fair 23:48 ('11), Jaclyn Shokey 31:04 ('12)
2011 RESULTS/REPORT   |   REPORT AN ERROR
EVENT WEBSITE   |   COURSE MAP


Photo courtesy of Bob Guzenski from XTERRA_Big Pocono Trail Run - Album

Pace time is by mile and Kilometer. Age grading is the time you would have finished if you were in prime years and are calculated using the age-graded tables compiled by the World Association of Veteran Athletes (WAVA). This data can then be used to compare your performance with athletes of different ages or to compare your time to previous years. This time is calculated by using a formula used at- Runbayou.com
The factor for this event was for a 5k road race which the distance is similar, but does not take in consideration of any course factor if any.

   
PARTICIPANT
   
Resident of
 
AGE
 
SEX
BY
SEX
 
TIME
 
MILE
PACE
K
PACE
AGE
GRADE
1   James Ryan   Wilkes-Barre 19 M
1 / 35

27:25

 

7:24

4:36

27:12

2   Brian Hess   Mohnton 42 M
2 / 35

27:28

 

7:25

4:36

26:03

3   Joe Drumsta   Scranton 43 M
3 / 35

29:11

 

7:53

4:54

27:29

4   Richard Burgunder   Pittsburgh 32 M
4 / 35

29:54

 

8:04

5:01

29:54

5   Michael Verton   Lake Ariel 31 M
5 / 35

30:34

 

8:15

5:08

30:34

6   Flash Barchick   Cambra 35 M
6 / 35

30:59

 

8:22

5:12

30:52

7   Jaclyn Shokey   Jim Thorpe 34 F
1 / 13

31:04

 

8:23

5:13

31:02

8   Stephen Rohrbach   Allentown 47 M
7 / 35

31:06

 

8:24

5:13

28:25

9   Frank Brown, Jr.   Sciota 55 M
8 / 35

32:01

 

8:39

5:22

27:26

10   Keith Austin   Sweet Valley 46 M
9 / 35

32:21

 

8:44

5:25

29:47

11   Rich Pais   Wilkes-Barre 51 M
10 / 35

32:29

 

8:46

5:27

28:46

12   Ashley Kozicki   Kunkletown 28 M
11 / 35

33:00

 

8:55

5:32

33:00

13   Stacey Zander   Lewisburg 29 F
2 / 13

33:09

 

8:57

5:34

33:09

14   Shawn Knisely   Hawley 40 M
12 / 35

33:22

 

9:01

5:36

32:06

15   Bill Lawrence   Scranton 53 M
13 / 35

33:31

 

9:03

5:37

29:12

16   Michael Bauer   Royersford 27 M
14 / 35

34:04

 

9:12

5:43

34:04

17   Sherwood Altemose   Roseta 56 M
15 / 35

34:09

 

9:13

5:44

29:00

18   Bob Guzenski   Wyoming 43 M
16 / 35

34:14

 

9:15

5:44

32:14

19   Dion Campbell   Henryville 51 M
17 / 35

34:51

 

9:25

5:51

30:52

20   Paul Marcks   Scranton 29 M
18 / 35

35:19

 

9:32

5:55

35:19

21   Glenn Seitz   Philadelphia 24 M
19 / 35

35:25

 

9:34

5:56

35:25

22   Dennis Fisher   Malvern 46 M
20 / 35

36:01

 

9:44

6:02

33:10

23   Jill Hilldebrand   Wapwallopen 49 F
3 / 13

36:35

 

9:53

6:08

32:14

24   Janine Hockman-Gusztow   Wind Gap 46 F
4 / 13

36:51

 

9:57

6:11

33:21

   
PARTICIPANT
   
Resident of
 
AGE
 
SEX
BY
SEX
 
TIME
 
MILE
PACE
K
PACE
AGE
GRADE
25   Joe Dowd   Duryea 35 M
21 / 35

37:09

 

10:02

6:14

37:00

26   Lisa Homa   Minersville 22 F
5 / 13

37:53

 

10:14

6:21

37:53

27   Charles Hillard   Stroudsburg 55 M
22 / 35

38:19

 

10:21

6:26

32:50

28   Jason Maskaly   Factoryville 37 M
23 / 35

39:22

 

10:38

6:36

38:41

29   Richard Costello   Warminster 45 M
24 / 35

40:21

 

10:54

6:46

37:26

30   David Bass   Hunlock Creek 45 M
25 / 35

40:26

 

10:55

6:47

37:31

31   Josh Edwards   Mountain Top 13 M
26 / 35

40:42

 

11:00

6:50

37:30

32   Jim Edwards   Mountain Top 49 M
27 / 35

40:42

 

11:00

6:50

36:38

33   Michael Bono   Hazleton 45 M
28 / 35

40:42

 

11:00

6:50

37:46

34   Bradley Diehl   York 28 M
29 / 35

40:45

 

11:00

6:50

40:45

35   Carlyle Bauer   Royersford 28 F
6 / 13

41:34

 

11:14

6:58

41:34

36   Christal Germane   Avoca 32 F
7 / 13

42:15

 

11:25

7:05

42:15

37   Joe Stanitis   Plymouth 56 M
30 / 35

43:12

 

11:40

7:15

36:41

38   Jill Price   Edwardsville 35 F
8 / 13

44:03

 

11:54

7:23

43:40

39   Linda Armstrong   Perkiomenville 54 F
9 / 13

44:52

 

12:07

7:32

37:42

40   Steve Zander   Lewisburg 30 M
31 / 35

46:45

 

12:38

7:51

46:45

41   Nancy Kozicki   Kunkletown 58 F
10 / 13

49:14

 

13:18

8:16

39:43

42   William Kozicki   Kunkletown 60 M
32 / 35

49:14

 

13:18

8:16

40:20

43   Justin Mogilski   West Milton 23 M
33 / 35

52:22

 

14:09

8:47

52:22

44   Krista Harbold   York 27 F
11 / 13

52:41

 

14:14

8:50

52:41

45   Alan Williams   Easton 47 M
34 / 35

54:24

 

14:42

9:08

49:43

46   Elaine Waskovich   Moscow 41 F
12 / 13

67:37

 

18:16

11:21

63:52

47   James Farnsworth   Royersford 66 M
35 / 35

67:38

 

18:16

11:21

52:07

48   Jineen Callis   Royersford 60 F
13 / 13

70:42

 

19:06

11:52

55:50

   
PARTICIPANT
   
Resident of
 
AGE
 
SEX
BY
SEX
 
TIME
 
MILE
PACE
K
PACE
AGE
GRADE

 

NEPARunner wishes to thank the Race director, its volunteers, sponsors and participants who made this event possible.